Ülitundliku inimese võlu ja valu

0
Umbes 20% inimestest on võrreldes ülejäänud inimestega tundlikumad erinevate väliskeskkonnast tulenevate stiimulite osas. Ülitundlikud inimesed (highly sensitive person, HSP) on väliselt samasugused, nagu kõik teised, kuid nad tajuvad maailma teisiti. See kuidas nad mõtlevad, tajuvad, tunnevad ja töötavad, on erinev. Tundlik närvisüsteem on normaalne ja neutraalne, enamasti kaasasündinud tunnus. Tegu pole haiguse või häirega, mida tuleb välja ravida. Sa kas oled ülitundlik või ei ole. Seda ei ole võimalik õpetada ja seda ei ole võimalik õppida selliselt, nagu ülitundlik seda kogeb. Kuigi iga inimene on oma olemuselt empaatiline, on ülitundlikul need meeled ja oskused palju sügavamad ja tundlikumad. Kui sa oled ÜTI, siis tõenäoliselt kogu oma elu, ilma et sa oleksid ise seda algselt mõistnud, oled sa olnud tavapärasest rohkem mõjutatud teistest inimestest. Sa oled olnud alateadlikult mõjutatud teiste ihadest, soovidest, mõtetest ja meeleoludest. Mul on ja on olnud raske sobituda ennast nö normaalsete, ühiskonna normide järgi põhinevasse maailma. Tihti on lausutud mulle: “miks sa nii mõtled? miks sa asju selliselt võtad?” Sain teiste poolt tihti märkusi, et “ah, sa oled nii tundlik”, “sulle ei või midagi öelda”, “nõrgukene”, “piripill” jne. Ka koolis öeldi mulle iseloomustuseks, et rõõmsameelne, aga nutab palju. Ma võtsin kõike hinge, analüüsisin sügavuti situatsioone ja võimendasin emotsioone (mitte teadlikult muidugi). Ehk kui sa tundsid valu siis sa tunned seda 5x võimendatuna.
 
Ülitundlikel inimestel on kõrgenenud taju teiste inimeste emotsioonide osas, madalam taluvuslävi valju müra, ereda valguse, valu ja teiste stiimulite osas ning nad töötlevad infot veidi erinevalt. Üldjuhul torkavad nad silma justkui “mustade lammastena” ning hallimassi keskel elades on see neile keerukas väljakutse, mistõttu nad kipuvad rohkem läbi elama depressiooni, kogema solvumist ja haiget saama. Nende hing on avatud, nad on vähemuses. Nende eriline aura torkab silma ja seetõttu tunnevad nad raskusi ühiskonda sulandumisel. Ükskõik kui palju nad püüavad, tunnevad nad ikka, et neid ei võeta lõplikult omaks. Järgnevast postitusest tutvustan natukene enda maailma 🙂
 
 
Määratledes ja aktsepteerides ennast kui ülitundlikku inimest on mul mitmeid eeliseid. Ent samuti manitseb see ettevaatlikkusele. Tundliku närvisüsteemi tekkepõhjused võivad olla ka kusagil mujal kui kaasasündinud. Kui mul on olnud traumasid ja traumajärgset stressi, sarnaneb minu haavatavus ja rahutus sellega, mida tunnevad ülitundlikud inimesed. Seega, minu ülitundlikkus võis tekkida ka lapsepõlve traumast. Pidevalt kiirustavas, sekeldavas, võitlevas, konkureerivas ja rabelevas maailmas on neil üsna keeruline end leida, end mõistetavaks teha ja oma võimeid ning andeid nähtavale tuua, mis on muidugi täiesti tõsi.
 
Ülitundliku inimest iseloomustab selline lühend nagu SÜET.
 
S – sügavus, mille üks olulisem käitumismall on olukorra jälgimine ja järelemõtlemine enne tegutsemist. Nad töötlevad kõike teistest põhjalikumalt, olenemata sellest, kas olla sellest teadlik või mitte.
Ü – üle stimuleerimise oht, pöörates kõigele toimuvale tavapärasest enam tähelepanu.
E- emotsionaalsete reaktsioonide rõhutamist ning suurt empaatiat, mis aitab muuhulgas märgata ja õppida.
T – tundlikkust ka vaevumärgatavate nüansside suhtes.
 
Suureks väljakutseks on siin kohal oskus ennast kaitsta, mitte lasta sõnu enda sisse, mis teevad haiget. Ainult sina ise tegelikult lased teise inimese öeldud õelad sõnad hinge ning kui sa seda lased, omab see inimene juba kontrolli sinu üle. Paratamatult see muidugi mõjutab kui keegi lajatab sulle täiesti põhjendamata, kuid sinu valik on jälle, kaua sa lased sellel juhtuda. Kas sa tõesti soovid, et keegi teine või kolmas reguleerib heaolutunnet sinu sees? Ei soovi? Siis ära lase seda teha ja lülita ennast kohe loomise energiasse ümber.
 
Peamised punktid, mida ülitundlike inimeste puhul välja tuuakse, on järgnevad:
 
1) Nad tunnevad sügavalt ja reageerivad emotsionaalselt – nad on väga intuitiivsed ning tajuvad emotsioone intensiivselt ja sügavalt. Kuna neil on kõrge empaatiavõime, siis reageerivad nad emotsionaalsemalt ümbritsevate inimeste muredele. Nad nutavad kergesti ja seetõttu on oluline, et nad ei satuks situatsiooni, kus neid selle eest häbistatakse ja halvustatakse.
 
 
2) Nad kuulevad teistelt pidevalt “ära võta nii isiklikult“ – olenevalt kultuuris, kus need inimesed on kasvanud, suhtutakse nende ülitundlikkusse kas sallivalt või negatiivselt. Eriti on see oluline meeste puhul. Ülitundlikud mehed kuulevad lääne ühiskonnas sageli kriitikat enda isiksuse suunas. Nad kipuvad vältima meeskonnatööd. Ülitundlikud inimesed eelistavad sageli alasid, kus nad on omapead ja ise enda eest väljas nagu jooksmine, jalgrattasõit ja matkamine. Nad naudivad tööd, kus neil on kontroll enda töökeskkonna üle, töötamine kodus või kinnises kontoritoas on nende jaoks meeldivam, kui avatud kontor. Kui nad juba töötavad meeskonna osana, siis kõrge empaatiavõime, oskus sügavuti analüüsida ja detaile märgata, teeb neist väärtusliku meeskonnaliikme. On aga parem, kui nad ei ole positsioonil, mis eeldab lõpliku otsuse langetamist.
 
3) Neil võtab otsuste langetamine aega – kuna nad märkavad iga valiku juures enam detaile ning kaalutlevad paljude võimalike tulemuste üle, siis võib isegi lihtsate otsuste tegemine olla nende jaoks aega võttev protseduur. Muidugi pean veel täiendama, et olen Kaalude tähtkujust 🙂 Kui nad aga on mingis küsimuses leidnud enda jaoks “õige“ vastuse, on nad edaspidi väga kiired seda valikut uuesti tegema. “Valed“ otsused toovad nende jaoks kaasa tugevama emotsionaalse rektsiooni, kui enamikul inimestel.
 
4) Mitte kõik ülitundlikud inimesed ei ole introverdid – umbes 30% ülitundlikest inimestest on ekstraverdid, tavaliselt on nad üles kasvanud väikeses tugevalt seotud kogukonnas. Mina ennast pean siiski ekstraverdiks, kuna mul on suhteliselt kõrge sotsialiseerumis-ja suhtlemisvajadus.
 
5) Neil on kalduvus langeda depressiooni või kannatada ärevushäirete all – seda aga eelkõige juhul, kui lapsepõlves ei ole nende närvisüsteemi tüübiga piisavalt arvestatud, mis muidugi ka nii läks 🙂 Toetavas keskkonnas kasvanud ülitundlikud inimesed on täiskasvanuna väga võimekad. Probleemse lapsepõlvega ülitundlikku inimest ohustavad depressioon, ängistus ja liigne ujedus. Samas ÜTI-d võivad olla entusiastlikud, rõõmsad, kaasahaaravad, hetke nautimas, kui ka ülimalt humoorikad kõige ebatavalisematel hetkedel. Kui ülitundlik inimene on ümbritsetud rahu ja armastusega, siis tema keha omastab selle ja puhkeb õitsele.
 
 
 
Pühendunud suhte loomise ümber võrsub ülitundlikel inimestel palju põhjendatud muresid. Eriti seetõttu, et tundliku inimese põhiloomuses on kaaluda ka pikaajalisi tagajärgi. Paljud tundlikud lähevad tavapäraste hirmudega sügavuti, kuna need on ülitundliku inimese (ÜTI) omaduste tõttu intensiivsemad. Nii võivad üles kerkida asjaolud, mis taksitavad nende elus läheduse loomist.
 
Kõigile tundub, et nende elukulg ja kannatused on teiste omadest hullemad. Kuna ÜTI-d on elanud pikalt teadmisega, et neil on midagi viga, nõuab selle hirmu vähendamine erilist pingutust. Kuna kellegile minu tundlikkus ei meeldinud ega sobinud, olles saanud etteheiteid selle omaduse üle siis loomulikult, et olla aksepteeritud, surusin seda endas pikalt alla ega näinud isegi selles omaduses väärtust.
 
Meil kõigil on piir, mille ületamisel saadav informatsioon muutub ülekoormuseks, ülestimulatsiooniks või ülierutuseks. ÜTI-l saab see karikas teistest varem täis, sest info hulk, mida ta läbi töötleb, on suurem. Ma analüüsin väga palju asju läbi. Ka selliseid asju, mis seda üldse ei vajaks. Vahel analüüsin oma peas jutuajamisi, mis toimusid 3-4 aastat tagasi. Mõtlen sügavalt järele, kas mõni inimene ütles üht või teist mingi negatiivse alatooniga või ei. Või kui ma segasin kellegi jutule vahele tol korral ning kas see jättis minust halva mulje. Väga tihti see mõtete jada lõpeb teadmatuse tunde või hirmuga. Sellest tingituna on ülitundlikule inimesele väga oluline olla tavapärasest rohkem omaette või rahulikus keskkonnas ja puhata, et ta saaks ennast taastada ja tasakaalu viia.
 
 
ÜTI võib tihti olla tujukas, kuid tegelikult võivad need lihtsalt olla teiste emotsioonid tema ümber. Tal on kaasasündinud võime intuitiivselt tunda ja tajuda ümbritsevat keskkonda intensiivsemalt. ÜTI on keegi, kelle tunnetamise sensorid on erakordselt tundlikud. ÜTI on tundlik nii nähtava kui ka mittenähtava suhtes, mõistes inimeste kehakeelt, hääletooni, motoorikat ning sõnu. Ta lihtsalt teab teiste inimeste motiive ja kavatsusi. Ülitundlikul inimesel on kalduvus rohkem tunda, mis toimub väljaspool teda, kui mis toimub tema sees. See võib põhjustada ÜTI-l omaenda vajaduste ignoreerimist.
 
Minu isiksusetesti tulemustes oli empaatiavõime 80-90%. Empaatsust kirjeldatakse teaduses läbi peegelneuronite. Ehk siis meie ajus on selle nimeliste neuronite kogum, mis aktiveeruvad sarnaselt nagu teatud osa vaadeldatava inimese neuronitest, kui näeme teda midagi tegemas või midagi tundmas. Mida tundlikum ja empaatilisem on inimene, seda rohkem peegelneuroneid tema aju erinevates piirkondades aktiveeruvad. Need samad neuronid on koos teiste aktiivsete ajupiirkondadega meile abiks teiste kavatsuste ja tunnete taipamisel. Mida rohkem peegelneuroneid aktiveerub meie ajus, tunnetades ja vaadates teist inimest, seda rohkem me kogeme teist inimest läbi enda. Kui näiteks selles aju piirkonnas, kus me tajume ja tunnetame oma tundeid, ei aktiveeru peegelneuronid, siis me ei tajugi teise inimese emotsioone ja tundeid läbi oma keha. Ülitundlikul on see piirkond väga aktiivne ja läbi selle ta võib tunda oma kehas ka teiste inimeste emotsioone. Mul on see võime! Võimas!
 
Tihti on ÜTI teadlik lähedaste inimeste tervislikust olukorrast ja vaimsest seisundist, isegi kui nende füüsiline vahemaa on väga suur. Nad saavad aru, kui keegi on valudes ja soovivad, et ta tunneks ennast paremini. ÜTI on rahusobitaja. Ebakõlad tekitavad temas ebamugavustunnet ja seetõttu ta juba alateadlikult kulutab oma energiat, et harmoniseerida õhkkonda. On tavaline, et ülitundlik läheb endast välja või tunneb ennast väga halvasti näiliselt ilma mingi põhjuseta. Hiljem avastades, et samal ajal keegi tema lähedastest elas üle midagi traumeerivat. Paljud ülitundlikud kogevad kroonilist väsimust, tundlikkust seoses keskkonnaga või seletamatuid valusid päevast päeva. Kõik see kogetav võib tuleneda välistest teguritest.
 
Ta võib olla nagu magnet. Isegi täiesti võõrad inimesed leiavad, et on väga lihtne ja kerge rääkida ÜTI-le ka oma kõige isiklikumatest asjadest. Enne, kui nad sellest arugi saavad, on nad juba avanud oma südame ja hinge ÜTI-le, kuigi nad ei kavatsenud seda teha teadlikult. See juhtub inimese alateadvuses, kus ta tajub intuitiivselt, et ÜTI on kaastundlik ja mõistev kuulaja. See on ka põhjus miks ma võõrastega tihti ühise keele leian, minu sõbrannadega või mõne meesterahvaga vestlused kujunevad tavaliselt selliseks, kus ma olen äkki nõustaja rollis 😀 Ülitundlikud ja teised õrna hingega inimesed võivad tunda, et vestlus kurnab ja pingestab neid. Tõenäoliselt püüavad nad olla lahked ja tähelepanelikud ning keskenduda kuulamisele. Tänu sellele tõmbavad nad lausa võluväel ligi neid, kes tahavad oma muret kurta.
 
Vägivaldsed filmid ei ole ülitundlike inimeste jaoks – kõrge empaatiavõime ning madal taluvus ülestimulatsiooni vastu tähendab, et vägivaldsed ja õudusfilmid ei ole neile sobivad. See on ka ilmselt põhjus, miks minu lemmikfilmid on komöödiad 😀
 
Ülitundlikud inimesed on heade kommetega – kuna nad on väga tähelepanelikud ennast ümbritseva keskkonna suhtes, siis on nad enamasti viisakad ja arvestavad, märgates teiste inimeste vajadusi. Samuti on nad väga tundlikud kriitika suhtes – nende reaktsioon kriitikale on intensiivsem, kui enamikul. Seetõttu võivad nad rakendada taktikaid kriitika vältimiseks, nagu näiteks sarkasm, iga hinna eest teistele meele järele olemine, enesekriitika ning igasuguse kriitika allika vältimine. Konstruktiivse kriitikaga olen hakkanud vaikselt harjuma, teistele meele järele olemine hakkab ka hääbuma, kuid kriitika iseenesest tekitab minus ärevaid tundeid.
 
Kuidas peaks ülitundlik inimene tulema toime igapäevaeluga?
 
Olles ÜTI, on sul vaja oma elu korraldada vastavalt enda isiklikele vajadustele. Kui tunneme, et oleme ülekoormatud, siis ei pea me ootama, et keegi tuleks ja ütleks meile, et tee paus, vaid me peame võtma vastutuse iseenda elu eest ja vajadusel ise selle pausi tegema. Sul on vaja õppida oma vajadustest rääkima, et ka teised saaksid kohaneda sinu tunnetusega. On oluline õppida ennast ka verbaalselt väljendama, sest muu maailm oskab just seda keelt kõige paremini. Tundlikkus on tugevus, mida tuleb endas tundma õppida.
 
Luba enesele sügavaid ja tugevaid tundeid, kuid teadvusta, et enamasti on tegu mööduvate emotsioonidega. Anna hetkeseisundist endale ausalt aru. Vajaduse korral võta aega rahuneda. Ühel momendil märkad, et oma tajudest ja tunnetest on võimalik saada jõudu, kasvatada eneseusaldust ning õppida üles-alla käivatel elumerelainetel surfama. See tähendab, et osaled oma elus ega tõmbu kõrvale. Kas just seda me sisimas ei soovigi: ellujäämise kõrval siiralt ja südamest elada, arvestades iseenda ning teiste eripära ja omadusi?
 
 
Kuidas ülitundlikku inimest armastada? Kuidas siis Elise süda võluda?
 
1. Räägi sõnu, mis tõstavad üles, mitte ei kisu alla
 
Ülitundlikule lähevad sõnad tõesti korda. Me tajume neid sügavuti, just nagu kõike muudki. Pole ime, et mitmed ÜTId on andekad väljendusrikkas keele kasutamises; nad on maailmas tuntuimad muusikud, kirjanikud. Näiteks Bob Dylan, John Lennon, Celine Dion.
 
Partneri puhul igasugune negatiivsus kritiseerimine läheb otse südamesse. Hääletoonil on ka oma tähendus. Soovid meid tõesti armastatuna tundma panna? Räägi sõnu, mis aitavad meil õitseda: Kiida, kui oleme teinud midagi suurepärast. Meenuta koos meiega erilisi hetki. Kirjelda kui ilusad me täna välja näeme.
 
 
2. Tutvuge meiega
 
Oleme tugevalt teadlikud teiste ebamugavusest või häiritusest, seega võime hoida oma mõtted ja probleemid enda teada. Kui oleme natuke vaiksemad või eemalolevamad kui tavaliselt, küsi kuidas meil läheb. Meile tähendab see palju, kui märkad.
 
3. Tehke järeleandmisi
 
Kuna meie füüsilised meeled on eriti „üles keeratud,“ võib ÜTI olla sensuaalne. Meil kõigil on oma personaalne maitse, seega võta aega, et välja uurida, milline see on sinu ÜTI’l. Hea söök, mõnus atmosfäär, hingest tulev laul või tants, rikas tume šokolaad, midagi imelist, ilusat või intellektuaalset – meile on seal tähendus ja armastus. Ära karda pisaraid.
 
4. Kontrolli oma vibratsioone
 
ÜTI märkab su juures väikseid detaile. Me tunneme, mida sa tunned, mõnikord võtame sinu tuju või meeleseisundit nagu oma. Kui tuled koju stressiseisundis, paanikas ja ülesköetult, paugutad uksi ja mossitad, tunneme end varsti samuti pinges. Kui oled positiivne ja tasakaalukas raskustes, tunneme ka meie end julgena. Ma ei ütle, et sa ei peaks olema oma emotsioonides autentne (su intuitiivne ÜTI märkab ka seda), kuid ole teadlik vibratsioonidest, mida edastad – sest need mõjutavad ka meid.
 
5. Jah kallistustele, suudlustele ja puudutustele
 
Kuid ole õrn ja austav! ÜTI füüsilisi aistinguid (sealhulgas valu) teistest tugevamini. Seega teatud „tüüpiline“ kiindumuse või armastuse väljendamine võib olla meile liiga intensiivne. (Teisest küljest, hea puudutus on tajutav eriti meeldivana.) Mõned ÜTId ei tunne end teatud kohtade puudutamisel mugavalt.
 
6. Austa meie piire
 
On asju, mis ei ole sinu jaoks mõistlikud. Sa ei pruugi mõista, kui purskame pisaratesse, nähes reklaami või peame lahkuma lärmakalt rahvarohkelt peolt NÜÜD KOHE. Või miks uni on nii pagana oluline meie vaimsele tervisele ja heaolule või miks väike asi saab nii suureks. Anna oma parim, mitte võttes seda isiklikult ja palun püüa mõista, et meie piirid võivad olla sinu omadest väga erinevad. See ei tee neid valeks või puudulikuks.
 
7. Näita, et märkad meid – ja hoolid
 
Märkame su äkilisi tuju muutuseid (isegi kui püüad neid varjata) või näiteks kui sa ei maganud hästi öösel. Märkame kui hakkad haigeks jääma või kui stress hakkab kuhjuma. Võime midagi öelda või püüda vaikides teha su olemist kergemaks (lastega, kohustustega või muu seesugusega). Kuid sageli tunneme, et meile ei vastata samaga. Sageli lahkume soovides, et teised näeksid meie vajadusi ja emotsioone sama lihtsalt, kui meie näeme teil. Ma ei ütle, et peaksite oleme selgeltnägijad; see pole realistlik ja kokkuvõttes on enese eest seismine meie enda vastutus. Kuid soovime olla nähtud ja kuuldud. Teame, et iial ei häälestu sa „väikestele“ asjadele nii nagu meie, see on ok, me armastame sind nagu oled – seepärast me su valisimegi. Palume ainult, et püüaksid natuke sügavamale minna.
 
Usun siiralt, et ülitundlikkus on tugevus ning see ei ole inimestele niisama kaasa antud. See on millekski vajalik ning asun seda nüüd avastama! 😉
 
Kõik ülitundlikud, tervitan Teid!
 
Kallid!
 
Elis
 
 
Materjalid:

Related Posts