
Aeg-ajal on see teema minu sees pead kergitanud ning viimasel ajal olen tundnud soovi seksuaalsuse sisse sügavamalt vaadata. Nii palju, kui ma olen aru saanud, on seksuaalenergia meie eluenergia ja kui see on allasurutud, on ka depressioon kergem tulema. Igasugune hirm tõmbab seksuaalenergia kraani kinni ning siis on ka inimese tegelik jõud suletud. Olen selle teema enda tähelepanu alla võtnud – käinud naisteüritustel ja -koolitustel – kuid siis jälle sellel minna lasknud. Alateadlikult blokeerinud tegevusi, kus võiks mingi valu peidus olla.
Paar nädalat tagasi, kui lugesin raamatut ja nautisin ilma Balti Turu platsil, viis tee mind kokku Kätliniga, kellega olin tutvunud mõned kuud tagasi Circlingis (aususe ringis). Teretasime ja juttu tehes jõudsime üsna peagi välja just seksuaalsuse teemani. Kätlin on naise seksuaalsuse teemale spetsialiseerunud ja toetab naisi ühendumaks sügavamalt oma keha, seksuaalsuse ja naiselikkusega. Kätlin on õppinud body de-armouringi Andrew Barnesi juures, õppinud naise seksuaalse avanemise ja tervenemise kohta Olivia Bryant’i (Self:Cervix) ja Nadine Lee’ (Tantric Alchemy) koolitustel. Märkasin kohe, et sellel naisel on palju teadmisi, mida teistega jagada: ta rääkis justkui minust. Tekkis soov teha temaga intervjuu, kus küsin teemade osas, mis mind ennast huvitavad ning mida naised võiksid oma keha ja seksuaalsuse kohta paremini teada. Enne veel, kui liigume intervjuu juurde, tutvustan, milline on minu kogemus seoses seksuaalsusega.

Kui ma olin teismeline siis ei rääkinud keegi mulle seksuaalsusest mitte midagi: see teema oli nagu maa alla maetud. Isegi mu menstruatsiooni algus oli mulle suur šhokk, kus jooksin nuttes wc-sse ja panin end luku taha, sest ei saanud aru, mis toimub. Mingisugune ebamugavus oli kodukeskkonnas seoses seksuaalsusega õhus ja kui tuli see teemaks kasvõi mõnes filmis, siis pandi telekas kohe kinni.
Minus arenesid erinevad uskumused nagu “see osa minust on täiesti vale ehk ma ise olen ka vale”, “seksuaalsus minus on vale”, “sa ei tohi selline olla”, “seda ei ole lubatud kogeda”. Automaatselt kõiki tundeid, mida seksuaalsusega kogeda võisin, hakkas mu alateadvus blokeerima. Need uskumused ei lasknud areneda armastaval ja austaval ühendusel enda seksuaalsuse ja keha suhtes.
Elasin perekonnas, kus seksuaalsust ei aktsepteeritud ja ilmselt vanemad ka iseendas ei aktsepteeinud seda. Minu jaoks oli seksuaalsuse ümber väga palju segadust ja küsimusi. Hakkasin vastavalt käituma. Võitlema seksi vastu. Ma ei mõistnud, miks inimesed seda üldse teevad ja miks ma seda tahtma peaksin. Üritasin olla võidukas ja olla nendest inimestest üle, kes seksuaalsuse kütkeis on. “Inimkond, ma olen teist üle! Ma ei vaja seda!”
Seda ajasin lausa vihaga kuni kuskil 18. eluaastani, ise muidugi samal ajal nuttes, sest ma surusin endas alla naudingut, millele on mul sünnipäraselt õigus. Minu hing nuttis, aga mõistus pidas õigeks, sest nii oli ju õpetatud. See oli õpitud kannatus.
Pereliikmed alatihti kritiseerisid teisi, kes julgesid olla täielikult vabad ja väljendasid enda seksuaalsust. Seda tehti maha ning ma hakkasin ka seda osa endas maha tegema: end piirama ja seda valdkonda kontrolli all hoidma. Ma ei saanud selline olla ja kogeda samal ajal vanemate poolt aktsepteerimist. Samuti hakkasin teistele negatiivseid hinnanguid andma, kui keegi oli väga seksapiilne.
Seksuaalsus võrdus minu jaoks omakasupüüdliku, salakavala, ärakasutamise, egotsentrilise, näitlemise, manipuleerimise, nahaalsusega – ma ei näinud selles armastuse kübetki. Ja just selliseid seksuaalseid kogemusi ma enda elus ka olen kogenud: valulikud, ebamugavad, tuimad ja kiretud. Kõik see on päädinud sellega, et ma ei teadnud, kes ma olen ja mis ma tahan oma elus päris pikka aega ja samuti ma ei ole siiani kordagi tundnud, mida sõna “kirg” päriselt tähendab ja kuidas see peaks keha tundma panema.
Nii palju, kui on inimesi, on ka erinevaid seksuaalsuse väljendusi. Mina ennast ei pea väga seksuaalseks inimeseks, kes teab äkki mõne aasta pärast saan midagi muud väita, kuid mulle on väga oluline emotsionaalne lähedus, avatus, mõistmine, hoitus, austus ning siis järgneb seksuaalsus. Olen ka täheldanud, et seksuaalsus minu kehas tõuseb, kui olen leidnud enda kõrvale meeldiva inimese. See on lühidalt minu kogemustest, nüüd aga intervjuu juurde 🙂

Kas Sulle on alati pakkunud huvi seksuaalsus ja sellega seonduv?
Pikki aastaid olin naisena seksuaalses mõttes “uinunud”: mul ei olnud vaba ühendust oma keha, emotsioonide ja seksuaalsusega. Sel hetkel ma ei osanud seda teadvustada, kuid see tõi kaasa palju segadust minu suhetesse meestega: ma ei saanud aru, mis on minu vajadused, kus on minu piirid ja mida ma tegelikult tunnen, tahan ja soovin. Ma ei osanud meestega ühenduses ennast vabalt väljendada.
Enda seksuaalsust hakkasin sügavamal tasandil kogema umbes 3 aastat tagasi. Tänasel päeval ma tean, kui võimas on see, kui lubame endid sellesse vabasse seksuaalsesse olemisse või kui sügaval tasandil võib meid avada, puhastada ja tervendada teadlik seksuaalne kohtumine. Ma kogen muutunud teadvuse seisundeid, olen taastanud ühenduse enda eneseväljenduse, emotsioonide ja elurõõmuga.
Mida Sa pead silmas sellega, et naine on nö “uinunud olekus”?
See tähendab seda, et naine on lahtiühendatud oma tunnetest, seksuaalsusest, naiselikkusest ja seetõttu ka enda algolemusest. Tal puudub energeetiliselt ühendus enda vaagnapiirkonnaga, mistõttu ei liigu energia alumise ja ülemise kehapoole vahel vabalt.
Mismoodi see võib väljenduda?
Emotsionaalsel tasandil võib see väljenduda selles, et naisel puudub ühendus emotsioonidega, kirg elu vastu, sisemine sära ja elurõõm. Tal võib olla raske usaldada elu ja iseennast, väljendada end loovalt, kogeda armastust iseenda, kui teiste vastu. Füüsilisel tasandil võib see väljenduda selles, et esinevad probleemid jalgadega, puusadega, suguorganitega, kaaluga, tasakaaluga, menstruatsiooniga jpm. Naisel võivad olla raskused seksi nautimisega ja sellesse praktikasse lõdvestumisega, partneri usaldamisega, selle asemel võib ta kogeda valu või tuimust seksimise ajal. Naisel võib olla keeruline end oma kehas vabalt tunda ja väljendada. Üleliigne energia seksuaalkeskuses, mis ei liigu vabalt üle kogu keha, võib viia selleni, et naine jagab end seksuaalselt meestega, kelle vastu tal pole tegelikke tundeid. Teisel juhul võib vaagnapiirkonnas kinniolev seksuaalenergia väljenduda selles, et hoidutakse igasugusest intiimsusest: läheduse ja seksuaalsuse jagamisest.
Mis Su elus juhtus või kuidas saavutasid parema ühenduse enda seksuaalsusega?
Praktika, mis päriselt avas mu keha naisena ja pani seksuaalsuse mu kehas vabalt liikuma oli Andrew Barnesi body de-armoringi koolitus aastal 2018. Andrew Barnes on austraaliast pärit rahvusvaheliselt tunnustatud seksuoloog ja orgasmi, suhete ja kehatöö spetsialist, kelle peamiseks valdkonnaks on naiste seksuaalsus ning eesmärgiks edendada inimeste vaimset kasvu, teadlikku suhestumist ja seksuaalsust. Peale seda koolitust ärkasin ellu naisena nii energeetilisel, kehalisel, emotsionaalsel kui spirituaalsel tasandil.
Mismoodi on Sinu maailmakogemus muutunud alates sellest ajast?
Elu kogemise võime, puhtus ja intensiivsus muutus väga suurel määral. Kõige olulisem on see, et mu keha hakkas minuga suhtlema. Naise keha on palju targem, kui tema mõistus. Mentaalsel tasandil võib naine endale öelda, et “lõdvestu ja avane”, kuid kui tema keha ei ole võimeline lõdvestuma, avanema ja nautima, siis pole partner, keskkond või olukord naisele sobiv, tervislik või toetav. Naise keha on erakordselt intelligentne ja see kõrgem teadmine pärineb meie vaagnapiirkonnast. Orgastiline energia hakkas mu kehas liikuma vabalt ja selle aktiveerimiseks pole vajalik seksuaalne praktika – see aktiveerub läbi tantsimise, sügava hingamise, saunarituaali, helirännakutel, emotsioonide kogemise jne. Kui ma kohtun südame tasandil energeetiliselt sobiva mehega, ühendab seksuaalne kohtumine mind erakordse ilu, väe, loovenergia ja armastuse seisundiga, mis kestab mitu päeva ja inspireerib mind nädalateks. Meil naistena on erakordselt oluline lugeda märke, mida keha meile saadab. Näiteks lõdvestub meie keha sügavalt turvalises keskkonnas või pingestub ohtlikus keskkonnas.
Kas naine muutub orgastilisemaks, kui tema seksuaalenergia hakkab vabalt liikuma?
Absoluutselt – kui naise emaka keskus tärkab elule ja emotsionaalenergia saab liikuma, siis saavad naisele võimalikuks ka energiaorgasmid. See on orgastiline energia, mis liigub üle kogu keha äratades energeetiliselt ka meie südamekeskust ja võimaldades meil kogeda sügavamal tasandil armastust, empaatiavõimet, mõistmist ja näha enda ümber palju ilu.
Mis on üldse seksuaalsus?
Seksuaalsus on osa meie algolemusest: me oleme loomupäraselt seksuaalsed olendid. Meie loomuses on naudelda elu läbi keha: läbi tunnete tasandi, läbi meeleliste kanalite. Me kõik oleme algupäraselt vabas ühenduses enda seksuaalsusega: me oleme mängulised, loovad, vabad, originaalsed ja elurõõmsad. Sellest hetkest, kui väline keskkond hakkab meile saatma signaale, et meie seksuaalsus, meie keha, meie tunded pole lubatud ja aktsepteeritud, hakkame enda naturaalset olemust, andeid, loovust, eneseväljendust alla suruma. Hakkame kaugenema enda tundelisest loomusest. On kaks erinevat asja: seksuaalsus ja seksuaalne praktika. Seksuaalne inimene ei vaja seksuaalset stimulatsiooni, et tunda end seksuaalselt. Seksuaalsusest lahti ühendatud inimene aga võib vajada ebaloomulikult palju seksuaalset stimulatsiooni. Seksuaalsus on voolamine, lubamine, enda olemusel avalduda lubamine – kui see avaldus on kinni, siis on ka meie loovus kinni. Igasugune kunst, mis liigutab tunde- ja emotsionaalenergiat meie kehas, on algolemuselt seksuaalne. Kõik, mis on kirglik, kütkestav, hingepuudutavat ilus – seal taga on üks ja sama loomejõud. See on seksuaalenergia, mis on jõudnud südame tasandile.
Millises aspektis armastuse energia ja seksuaalenergia erinevad – kas üldse?
Mina olen kogenud, et armastust on võimalik tõeliselt kogeda ainult siis, kui oleme täielikult võtnud vastu enda seksuaalsuse. Armastuse tasandil me nö ei saa olla ohvrid, süüdistajad jms. Võttes vastu täielikult omaenda seksuaalse väe, on võimalik kogeda ja alistuda päris armastusele. Nad on justkui omavahel läbipõimunud. Armastus annab seksuaalsusele tõelise jõu väe ja transformeeriva elemendi. Seks on loodud selleks, et armastuse energiat võimendada ja jagada partnerite vahel ja kogeda seisundeid, kus me oleme ühenduses enda algolemusega, täieliku puhtuse ja rahuga.
Kui mulle üldse ei meeldi seksuaalsus, mida ma teha saan?
Seksuaalsuse eitamine või sellest eemalduda soovimise taga on enamasti häbi ja süütunne enda algolemuse suunas. See on haav esiteks naiselike kvaliteetide pihta – tundemaailma pihta, suhete pihta, keha pihta, eneseväljenduse pihta. Inimene, kes taunib seksuaalsust, tal on enamasti probleemid intiimsusega, lähedusega, eneseväljendusega, enesekindlusega, suhetega ja enese keha aktsepteerimisega. Emotsioonide tundmaõppimine ja kogemine, võib olla esimene samm, ka ebameeldivate tunnete sisse vaatamine, mida üldiselt sooviksime vältida.

Sa räägid naiselikest kvaliteetidest. Kuidas mõista, millised on naiselikud ja millised mehelikud omadused?
Naiselik kvaliteet on olemine, usaldamine ja tunne. Mehelik kvaliteet on tegemine, kontrollimine ja mõte. Mees on lineaarne, naine on mittelineaarne. Enamik naisi on algolemuselt naiselikke printsiipe esindavad ja enamik mehi algolemuselt mehelikke printsiipe esindavad. Kuna ühiskonnas on suur haavumine just naiselikul poolel, siis on paljud naised enesekaitseks katnud endid meheliku maskiga. See naisprintsiibi haavumine on energeetiliselt ka meestes, kes on samuti lahti ühendatud enda tundemaailmast. Ülistatud on “tegemine”, mitte “olemine” – nii populaarne on see, kui meil on alati “kiire”. See kirjeldab lihtsalt ühiskonda, kes põgeneb enda naiseliku tundepoole eest, kuna tundmiseks on vaja meil võtta aeg ja see võib olla ebamugav. “Olemine” on vaja välja teenida läbi piisavalt “tegemise” – läbi saavutamise, pingutamise, kuhugile jõudmise.
Kui naine soovib ühenduda enda naiselikkusega, siis millist praktikat Sa talle soovitaksid?
Naiselikud praktikad on kõik need, mis ühendavad meid tundetasandiga, praeguse hetkega, voolamise, naudingu ja sügava lõdvestusega. Tantsimine on minu jaoks sügavalt naiselik praktika – maandav ja loovust avav. Tantsimine on naise jaoks ekstaatiline praktika, mis paneb väga hästi liikuma seksuaalsuse üle kogu keha. Liikumine on seda vabastavam, mida enam naine sisemisele liikumisele andub ja kaotab soovi enda liikumist kuidagi juhtida või kontrollida.
Miks on oluline olla seksuaalsusega ühenduses?
Seksuaalsusega ühenduses olemine on oluline selle jaoks, et me teaksime, kes me oleme, mida me vajame, mida me tunneme ja mis on meie kirg. Inimene, kes pole leidnud enda kirge, on enamasti lahti ühendatud enda seksuaalsusest. Seksuaalenergia on eluenergia. Kui meie seksuaalenergia ei liigu, siis mõjutab see kogu meie elu. Raske on saada aru, mida me tahame siin elus, kui me ei tunne elu endas liikumas: emotsioone ega tundeid. Tunne on see, mis meid juhatab õige valiku juurde. Emotsioonide kogemine on osaliselt seksuaalne ilming – korralik kõhuga nutmine võib meie keha vabastada sarnaselt nagu orgasm. Emotsioonide tuimestamine või allasurumine, on elule ja enda avardumisele vastutöötamine.
Miks on paljudel naistel allasurutud tundeid seoses seksuaalsuse ja naiselikkusega?
Naiselikkust võib olla naisel raske tunnistada, kuna ühiskonnas on madalamal kohal naiselikud kvaliteedid võrreldes mehelike omadustega. Näiteks “pehme” on nõrkus ja “kõva” on tegija, läbikukkujad on pussy-d ja tegijad omavad mune.
Naised proovivad olla nagu mehed arendades endas mehelikke kvaliteete, samal ajal tehes maha alateadlikult oma naiselikku alget ja pärinemist toites sellega iseenda sisemist lõhestumist. Patriarhaarne ühiskond on pikki aastaid aktsepteerinud naise hoolivat ja hoolitsevat loomust, kuid surunud alla tema metsikut, kontrollimatut, seksuaalset ja erootilist loomust. See on põhjus, miks meil on raske võtta vastu enda seksuaalsust ja erootilisust või alistuda metsikutele emotsioonidele. Ometi läbi selle alistumise saame me taasühenduda enda sügavama olemuse, loovuse ja väega.
Oma koolitusel sa mainisid sellist ajuosa nagu Cerebellum ja selle seost seksuaalsusega. Räägi lähemalt.
Cerebellum ehk väikeaju on nö naiselik aju, kus on meie naiselik teadvus, alateadvus, kujutlusvõime, intuitsioon, loovus ja meile ainuomased anded. Sinna on salvestunud kõik meie lapsepõlvemälestused ja läbielamised. Cerebellumisse on salvestunud kõik meie vabastamata valud, mis vastutavad selle eest, kas me suudame alistuda tunnetele, seksuaalsusele, kõigele, mis on ebaratsionaalne ja kontrollimatu. Kui meil on palju sisemisi traumasid, siis meil on raske lahti lasta, mistõttu on meil raske kogeda naudingut, orgasmi, emotsioone, me võime karta kukkumist – ka armastusse.
Mulle ei ole kunagi inimeste suguelundid tundunud ilusad ega erutavad. Mida sellises olukorras teha?
Selle taga võib olla mingi negatiivne mälestus või kogemus. Sellisel juhul võib kasuks olla nendesse tunnetesse süübimisega, mis tärkavad suguorganeid vaadates – häbi, süütunne, hirm jms. Neid tundeid täielikult kogedes, lubades ja vabastades.
Mida saab naine teha, et seksuaalsust ülesse äratada?
Naisel tuleb hakata ühenduma enda vaagnapiirkonnaga. Vaagnapõhjalihaseid aktiveerides, stimuleerides on naisel võimalik pääseda ligi allasurutud emotsioonidele ja vabastada erinevaid lõpuni läbielamata kogemusi, mis ei lase naisel olla tõeliselt vaba. Kui naine hakkab enda emotsioone vabalt kogema, hakkab liikuma ka naise seksuaalsus.
Milline on seksuaalselt ärganud naine?
Seksuaalne naine on loominguline, särav, enesekindel ja vaba enda liikumises. Ta on ühenduses enda sisemise tõega ja julgeb seda väljendada. Tema keha annab talle infot väliskeskkonnast ja ta oskab jälgida neid märke nii sõprade, keskkondade, töökohtade, kui partneri valikul. Ta tajub ürgset loovjõudu endas liikumas läbi menstruaaltsükli ja ta oskab kasutada emotsioonide väge loomeprotsessides. Seksuaalselt ärganud naine on võtnud vastutuse oma elu ja naudingu eest iseendale. Seksuaalselt ärganud naine omab võimet armastada ja võtta vastu armastust. Ta on vaba enda seksuaalses väljenduses, ühenduses enda vajadustega ja oskab vajadusel kehtestada piire.
Mis sõnum on Sul naistele, kes hoiavad eemale naiselikkusest ja seksuaalsusest?
Ma soovin julgustada naisi proovima naiselikke praktikaid ja vaatama selle sisse, mida nad enda keha, naiselikkuse ja seksuaalsuse juures pole täielikult vastu võtnud. Leia enda jaoks sobivad viisi, kuidas enda naiselikkust, lihtsalt olemist ja nautlemist toita. Meie naiselik keha vajab hoolitsust ja seda, et me teda rohkem kuulaks ja tähele paneks. Temas on suurem tarkus ja vägi peidus, kui me arvata võiks.

Foto: Kadri Tiganik
Kätliniga saate ühendust võtta e- maili teel: yonitarkused@gmail.com või instagramis: katlinkali
Loodan, et see intervjuu aitab sul mõista kui oluline, positiivne ja võimas tegelikult on seksuaalenergia meie kehas ja kui palju kannatusi me iseendale põhjustame kui seda endas alla surume. Vähemalt minu mõistmine seksuaalsusest muutus positiivsemaks. Arvan, et mul on veel arenemist andmaks oma kehale mõista, et nüüd sa võid täiesti vabalt olla, liikuda ja teha, mis ta soovib. Ma olen ääretult tänulik, et Kätliniga kohtusin, sest teadsin, et see kohtumine ei ole niisama. Nüüd õpin tema käe all enda süda igapäevaga rohkem avama. Nüüd ma luban enda kehal samm-sammu haaval olla TÄIELIKULT VABA. Lubada tal täiesti selliselt olla nagu ta tahab olla ja liikuda. Kehal toimub harjumine uuega, vabanemine sellest SUUREST PIIRANGUST, mida on talle õpetatud, kuidas ta ei tohi olla. Tähtis on, et keha saab olla, liikuda, häälitseda ja olla see, kes ta on tahtnud olla. Enam ma ei soovi suruda enda keha, seksuaalsust ja naiselikkust alla. Ma soovin olla pehme, hoidev ja usaldada iga oma keha sõnumit. Nii saab olla inimene VABA ja kui inimene saab olla vabas voolamises – on tal ka võimalus õnneks ja positiivseteks, tervendavateks orgastilisteks kogemusteks, sest teda ei piira enam miski! Sellega tahaksin öelda kui oluline on anda noortele õige arusaam seksuaalsusest, et nad kogeksid terviklikku ühendust nii iseenda kui teiste inimestega, et luua endale täisväärtuslik ja kirge täis elu. Seksuaalsus sinus on okei.
Sa oled seksuaalenergia vili!
Elis